El Bileği ve El

El Bileği

El bileği, mobilizasyonu sağlayan bağlar ve dokuların varlığı ile oldukça komplike bir yapıya sahiptir. El bileği; 8 adet küçük kemik ve ön koldaki iki kemiğin birleşmesinden oluşan, her yöne rahatça hareketinin sağlandığı bir yapıdır. Pek çok kemik ve eklemden oluşan el bileği, vücudun en karmaşık yapıya sahip eklemi olarak bilinmektedir. El bileğinde oluşan ağrılar ise kırılma, kopma, ezilme ve karpal tünel ve tfcc el bileği lezyonları gibi rahatsızlıklardan kaynaklı olabilir.

Karpal Tünel Sendromu

El bileğinin ortasında yer alan kemik ve bağların bulunduğu dar geçit Karpal Tüneldir. Parmakların hareketinden sorumlu median sinirinin de bu kanal içerisinde sıkışmasıyla, elin ilk üç parmağında hissizlik ve ağrıya sebep yaratan Karpal Tünel Sendromu rahatsızlığı ortaya çıkar.Elde  ağrı ve hissizlik belirtileri oluşturan Karpal Tünel Sendromu, 30-50 yaş arasındaki kadınlarda daha sık görülür. Bilgisayar başında uzun vakitler geçirmek, müzik aleti çalmak gibi ellerini fazla ve ağır bir şekilde kullanan kişilerde görülür. Aynı zamanda şeker,tiroid ve gut gibi hastalıkların varlığı Karpal Tünel Sendromuna  olabilir.

TFCC Lezyonları

El bileğinde travma sonucunda oluşan TFCC yani Triangular Fibrocartilage Kompleksi Yaralanması, sıklıkla sporcularda görülmektedir.TFCC el bileği ekleminde stabilizasyon ve yüklere karşı absorbsiyon görevi görür.El bileğinin ulnar tarafındaki şiddetli ağrılar ve bu ağrıların devamında el bileğinde oluşan şişlik bu hastalığın belirtilerindendir.

El Bileği Kırığı Sonrası Sertlik Hareket Kayıpları

El bileği kırığı, birçok nedenden dolayı bileğin şiddetli darbe alarak genellikle ön kol kemiğinin (Radius) kırılmasıdır. El bileği kırığının tedavisi, kırığın tipine göre değişkenlik gösterir. Kırığın tedavisi sonrasında kırık iyileşmesi devam ederken, elde oluşan ödem sebebiyle parmakların hareket ettirilmesi kısıtlanır. El bileğini kullanma anında şiddetli bir ağrı hissedilmesi ve şişlik oluşması gibi durumlar belirli bir süre varlığını gösterir.

El

Hareket kabiliyeti oldukça yüksek olan el, dokunma, tutma, kavrama ve sıkma gibi hareketleri rahatlıkla yapabilir. İnsan vücudunun en önemli yerlerinden biri olan el, dokunma duyusunun gerçekleştirildiği ilk organdır.

Fleksor Tendon Yaralanmaları

Parmaklara hareketi veren tendonlar kıvırıcı yani fleksör adı verilen tendonlardır. Fleksör tendonu parmaklara kıvırma hareketini daha iyi yaptırabilmek için pulley adı verilen tünellerle sıkı bir şekilde çevrelenmiştir. Bu tüneller sayesinde tendonun kemikten uzaklaşması engellenerek eklemlerin bükülmesi  sağlanır. Bu tendonlar, derin kesiler ve şiddetli ezilmeler sebebiyle yırtılmalara maruz kalabilir. Tendonların yırtılmasıyla birlikte sinir ve damar yaralanmaları beraberinde gelebilir. Kesilmeler veya ezilmeler sonrası kişide durumun ciddiyeti farkedilmese de elin fonksiyonunun devamı açısından önemli problemler gelişebilir. Fleksör tendon yırtılmaları bazen ciddi boyutlarda kopmalara da neden olabilir. Bu gibi durumlarda kişi, el parmaklarını hareket ettirmede zorlanır ve parmakları tutan yapı yok olduğu için parmak geriye doğru düşme yapabilir.

Boksör Kemiği Kırığı Sonrası Eklem Sertliği

Elin küçük parmağının tarak kemiğinin travma sonucu kırılması durumudur. Sert bir yere vurulması ile meydana gelen bu kırıklar, daha çok boksörlerde görüldüğü için adını buradan almaktadır. Elde ağrı, şişlik, şekil bozukluğu hatta ciltten çıkan kemik görüntüsü bulguları arasındadır. Boksör kemiği kırılması tedavisi sonrasında elin eski işlevinin yerine gelmesi zaman alabilir. Kırık sonrasında yaşanan hareket kabiliyetinin kısıtlılığı, kuvvet kaybı ve ağrı gibi durumların yaşanması muhtemeldir.

Tetik Parmak

Parmaktaki tendon ve pulleyde yaşanan ağrılı takılma ve parmağın düz şeklini alamaması problemidir. Halk arasında “ Parmak Kitlenmesi” olarak isimlendirilen bu rahatsızlık, yaş ve cinsiyet farketmeden herkesin karşılaşabileceği bir durumdur. Ağrılı bir şekilde takılan parmağın tedavisi yapılmazsa parmaktaki tendonların kopmasına neden oluşabilir. Darbe nedeniyle kendini göstermeyen tetik parmak daha çok parmağın sık sık ve aşırı şekilde kullanılması durumlarında oluşur. Gün içerisinde ara ara gelen parmakta takılma durumu, el içerisinde ağrı ve şişlik yaratabilir. Problemli parmağın bulunduğu el de yumru hissi ve ağrı, parmağın hareketi esnasında gelen sesler ve parmağın bükülmüş pozisyonda kalması bu rahatsızlığın başlıca belirtileridir.

Cmc Artroz – El Başparmak Kireçlenmesi

Daha çok 40 yaşını geçmiş kadın bireylerde görülen el başparmak kireçlenmesi, kemik uçlarındaki kıkırdağın aşınması sonucu deformasyona uğraması ve bununla birlikte elde olan ağrı ve hareket kısıtlılığına ulaşan bir durumdur. Başparmak hareketlerinde -özellikle kavrama ve sıkma hareketlerinde- şiddetli ağrı meydana gelir.Kişilerin bu rahatsızlıkla, özellikle (herhangi elin) başparmağında hissettiği sürekli ağrı ve şişlik bulguları vardır.