Bel Rahatsızlıkları

Bel, yapısında 5 adet omur kemiği bulundurur. Omur kemiklerinin arasında disk adı verilen kıkırdaklar vardır. Disklerin iç kısmında ise yumuşak doku diye tabir edilen nükleus pulpozus yer alır. Disklerin dışında ise daha sert doku olan anulus  fibrozus bulunmaktadır.

Bel Fıtığı

Obezite, uzun süreli oturma pozisyonu, hareketsizlik ve ağır kaldırma gibi nedenlerden oluşan bel fıtığı, bel omurları arasında destek görevinde olan kıkırdak dokusunun yırtılarak kalçaya ve bacağa yayılan sinirlere baskı yapmasıdır. Belden bacağa yayılan ağrılar, her zaman yapılan hareketlerin artık kısıtlılığı ve bacakta güç kaybı gibi belirtileri olan bel fıtığı, tedavi edilmezse ilerleyebilen ve olumsuz sonuçlar yaratabilen bir hastalıktır.

Bel Düzleşmesi

Bel bölgesindeki normal olan eğrinin azalması ve hatta yok olması durumudur. Hareketsiz yaşam, obezite, bele gelen darbeler, uzun süre oturma pozisyonu gibi nedenlerden oluşan bel düzleşmesi, sadece bel bölgesinde problem yaratmakla kalmaz. Bel düzleşmesi yaşayan hastaların başı, normal duruş hizasından sapabilir, dik duruşun korunmasında ciddi zorluklar yaşanabilir. Düzleşme ile birlikte bölgede yaşanan ağrıların şiddetlenmesi ve bu ağrıların ilerlemesi gibi şikayetlerle karşı karşıya kalınabilir.

Bel Kayması

Omurların diziliminde yaşanan bir problem olan bel kayması, üstte kalan omurların altta kalan omurların yönüne doğru kayması şeklinde gerçekleşir.  Bacaklarda uyuşma, ağrı ve hissizlik belirtileri sebebiyle bel fıtığı hastalığı ile karıştırılır. Kayma yaşanırken omurganın içerisinden geçen sinirler sıkışır ve her iki bacağa ağrı verir. Bel kayması; belin hasar görmesi, zorlamaya bağlı olan kırıklar, romatizmal rahatsızlıklar ve ağırlık kaldırmak gibi nedenlerden ötürü genelde yaşlı bireylerde görülen bir hastalıktır.

Sakroiliak Disfonksiyon

Sakroiliak veya Sakroiliak Eklem Ağrısı olarak bilinen bu rahatsızlık; artrit, gebelik, travmatik düşme ve enfeksiyon gibi nedenlerden oluşur.  Sakroiliak Eklem Ağrıları,  omurga ile leğen kemiğinin bağlantısını sağlayan eklemin(sakroiliak) problemlerine bağlı oluşan ağrılardır. Kalça, bel ve bacakta ağrı ile beraber merdiven çıkarken, yatar pozisyonda şiddetli bir şekilde hissedilen ağrı durumları, bu rahatsızlığın belirtileridir. Sakroiliak ekleminde oluşan iltihaplanma sakroiliak eklem ağrısı olarak bilinir ve ciddi bel ağrısı şikayetlerine yol açar.