Dirsek Ağrıları

Dirsek eklemi üst tarafta humerus alt tarafta Radius ve ulna kemiklerinin birleşiminden oluşur.Eklem yüzünün ufak oluşu nedeni ile travmalar ve patalojiler karşısında hemen hareket kabiliyetini yitirir. Dirsek ağrıları; dirseğin dış yanında olan tenisçi dirseği, dirseğin iç yanında olan golfçü dirseği ve dış çıkıntının ortasındaki iltihaplanmanın sebebiyle olekrenon bursiti rahatsızlığı şeklinde sıralanır. Tüm bunların dışında romatizma sebepli ağrılar da dirsek ağrıları nedenleri arasında yer alır.

Tenisçi Dirseği:

Dirsek ağrılarının en yaygın sebebi olan halk arasında tenisçi dirseği diye tabir ettiğimiz; dirsek ekleminin dış kısmında tendonun kemiğe yapıştığı yerde oluşan şiddetli ağrılardır. Tenisçi dirseği, parmakları ve el bileğini yukarı kaldıran adelelerin yapışma yerinde (lateral epikondil) oluşan tendinittir. Genel olarak tenisçi dirseği, bu kasların yapışma yerinde tam gerçekleşememiş yırtık ve zedelenmenin sonucudur. Tenisçi dirseği olan kişiler bunun sonucu olarak herhangi bir nesneyi sıkmakta güçlük çekerler. 30-50 yaş arasındaki kadınlarda yoğunlukla görülen tenisçi dirseği; ani ağırlık kaldırma, el bileğini zorlayan sporlar ve düşme gibi travmatik durumlar sonucu meydana gelir. Tenisçi dirseği; halk arasında tahmin edilenin aksine sadece tenisçilerde yaşanan bir durum değildir.

Golfçü Dirseği:

Golfçü Dirseği(medial epikondilit); bilek ve elin aşağı doğru bükülmesini sağlayan fleksör adı verilen kas grubunun sürekli kullanılmasından kaynaklanan bir sorundur. Fleksör adı verilen kas gruplarının uzun vadeli ve aşırı kullanılması sonucu, tendonlarda ödem oluşur ve böylelikle iç dirsekte şiddetli ağrılar meydana gelir. Tenisçi dirseğine göre ağrılar iç dirsekte ortaya çıkmaya başlar ve bileğin aşağıya bükülmesi esnasında ağrı gittikçe şiddetlenir. 20-50 yaş arası, genellikle erkeklerde görülen golfçü dirseği; aşağı inen bilek hareketinin yapılmasını gerektiren eylemlerden( uzun bilgisayar ve motorsiklet kullanımı, sürekli yazı yazmak) kaynaklanabilir.

Sert Dirsek:

Dirsek eklemindeki hareket kısıtlılığı rahatsızlığı olan Sert Dirsek, dirsek travması sonrası,çıkık ve kırık sonrası,cerrahi sonrası meydana gelebilir. Dirsekte kireçlenme ve romatizmal hastalıklara bağlı olarak da sert dirsek durumu gözlenebilir. Sert dirsek rahatsızlığı bulunan kişiler, günlük rutin işlerini bile yapmakta zorlanabilir.