Kalça Ağrıları

İnsan vücudunun ayakta durması, yürümesi, çökme ve atlama gibi hareketin gerçekleşmesini sağlayan top-sepet veya top-yuva şeklinde olan sinovyal bir eklemdir. Kalça eklemi doğrudan yürüme ile bağlantılı olduğundan burada meydana gelebilecek tüm patolojiler yürümeyi kısıtlayabilir. Kas kuvvetine ihtiyaç duymadan hareketi sağlanan kalça, güçlü bir yapıdadır. Kalça kemiği anatomisine baktığımızda; femur ve ilium kemikleri kalça eklemini oluşturmaktadır. İnsan hayatının her anında görülebilecek kalça ağrıları/ rahatsızlıklarının birden fazla sebebi vardır.

Koksartroz

En önemli belirtisi ağrı olan koksartroz yani kalça kireçlenmesi genellikle  55 yaş üzerindeki kişilerde ortaya çıkar. Kalça ekleminin yüzeyindeki kıkırdağın kalınlığında incelme ve zaman içerisinde kıkırdak dokusunda kayıpların yaşanması, kalça kireçlenmesine neden olur. İlk zamanlarda ağrı olarak kendini belli ederken ilerleyen dönemde ağrının dize vurmasıyla birlikte bacağın hareketinin kısıtlandığı da görülür. Kireçlenmeye yatkınlığı, daha önce yaşanmış kalça kırıkları ve kalçayı iyi korumama gibi nedenler koksartroz riskini artırır.

Femoroasetabuler Sıkışma (FAS) Sendromu

Femoroasetabuler sıkışma (FAS) sendromu, uyluk kemiğinin başı ve kalçadaki yuva arasında uyumsuzluk nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hareket anında kalçada yaşanan kısıtlılık, ağrı ve yorulma şikayeti oluşturan FAS,  özellikle genç bireylerde karşılaşılan bir durumdur. Tedavi edilmediği takdirde osteoartrite(kireçlenme) yol açabilir.

Priformis Sendromu

Syatik sinir kalçanın dışa dönmesini sağlayan priformis adındaki kasın içinden geçer.Bu kasın basıya uğraması nedeniyle sinire baskı olur ve bacağa vuran ağrı,uyuşukluk şikayetlerine yol açar. Syatik sinir baskısı belden kaynaklıda olabiliceği için ayırıcı tanının iyi yapılması gerekir.Sert zeminde uzun süre oturmak, kalçanın dizilimsel açı bozuklukları,sıkı kemer kullanımı,arka cepte cüzdan taşınması ve kas üzerine gelen künt travmalar nedenleri arasında sayılabilir.