Omuz

Omuz eklemi, en geniş hareket alanına sahip eklem yeridir. Karışık ve aşırı hareketli olan omuz eklemi, bu özelliğinden dolayı omuz ağrıları ev sahipliği yapabilir. Köprücük, kürek ve kol kemiğinden oluşan omuz ekleminin etrafı, kapsül, ligaman, tendon, bursa ve kas gibi yumuşak dokulardan oluşmaktadır. Omuz ağrılarının bilinen sebepleri; kendi yapılarından kaynaklanan durumlar, iltihaplı romatizmal rahatsızlıklar ve boyun fıtıkları gibi sıralanabilir. Omuz ağrılarında en çok karşılaşılan rahatsızlıklar ise donuk omuz, tendonlarda kireçlenme,kas yırtıkları, miyofasyal ağrı sendromu ve omuz gevşekliği ya da çıkıklığı olarak tanımlanabilir.

Donuk Omuz

Omuz hareketlerinin sıkışmasına neden olan donuk omuz, omuz kapsülü darlaşması olarak da tabir edilir. Omuz kapsülünün şişmesi ve kalınlaşması durumunda omuzun hareketleri kısıtlanarak şiddetli ağrılara neden olacak Donuk Omuz Sendromu yaşanır. 40-60 yaş arası kadınlarda yaygın olarak görülen donuk omuz; birçok nedene bağlı olarak gelişir. Kas sıkışma sıkışması,travma, ve romatizmal gibi unsurlar donuk omuz rahatsızlığına sebep olabilir. Bazı kişilerde tam olarak nedeni tespit edilemeyen bu rahatsızlık, doku daralması ve yaralanması durumunda da nüksedebilir. Donuk omuz hastalığı yaşayan kişilerde, şiddetli omuz ağrıları, hareket kısıtlılığı , kolunu başının arkasına doğru kaldırma zorluğu gibi şikayetler bulunur.

Kalsifik Tendinit

Omuzda dayanılmaz ağrılar yaşatan Kalsifik Tendinit, rotator manşetin herhangi bir tendonunda hidroksiapatit çökmesi ile meydana gelen bir hastalıktır. Kalsifik Tendinit rahatsızlığında kalsiyumun omuz kaslarında birikmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Kalsifik Tendinit rahatsızlığı olan kişilerde omuz bölgesinde oluşan ağrı, hareket kısıtlılığı ve gece ağrıları ortaya çıkabilir.

Rotator Cuff Lezyonları

Omuz manşeti olarak bilinen Rotator Cuff, omuzu sabitlemek için birlikte çalışan kas ve tendon grubuna verilen addır. Bu bölgedeki tendonlar sayesinde omuz sabitlenir ve omuzun rahat bir şekilde hareketi için kaslar çalışır. Rotator Cuff lezyonları, bu bölgedeki belirli sebeplerden ötürü incinmelere bağlı oluşan bir durumdur. Düşme gibi travmalarda veya çekme kaldırma hareketleri esnasında omuz manşetinin yırtılması sorunu yaşanabilir. Omuzlarda hassasiyet, ağrı ve hareket kısıtlılığı bu rahatsızlığın belirtileri arasındadır.

Omuz Dislokasyonu

Tıbbi adıyla Omuz Dislokasyonu diğer adıyla Omuz Çıkıkları, kol kemiği olan humerusun yuvarlak başının yuvasından çıkması ile oluşur. Spor sakatlanmaları ve düşme gibi durumlarda meydana gelen omuz çıkıklığı, buradaki tüm kas, lif ve tendonlara da zarar verir. Travma sebebiyle meydana gelen omuz çıkması, hissizlik, şiddetli ağrı, uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük yaratır.

Bankart Lezyonu

Omuz eklemi çevresindeki kıkırdak dokusunun yani labrumun ön kısmında yırtılmanın meydana gelmesi durumudur. Bankart  lezyonunun sürekli tekrarlanması halinde omuz çıkıkları meydana gelir. Bankart Lezyonu yaşayan bireylerin omuz eklem aralığında boşluk hissi oluşur. Daha çok atış hareketini sıklıkla tekrarlayan kişilerde görülen Bankart Lezyonu, ağrı ile beraber kolun hareketliliğinin kısıtlanması gözlenir.

Slap Lezyonu

SLAP yani Superior Labrum Anterior Posterior hastalığının kısaltması, omuz içerisinde yapışmış halde duran biceps tendonun yapıştığı yer ve çevresinde oluşan labral bir patalojidir. Yırtığın şekli ve boyutuna göre tipleri bulunmaktadır. Genellikle kolun yana açık pozisyonda iken aldığı travmalarda görülür. Omuzun ön tarafında ağrı ve hareket gücünde azalma yaşanırken aynı zamanda eklemden ses gelme şikayetleri de olabilir.

İmpingement Sendromu

Omuzda kas sıkışması olan İmpingement Sendromu; kolun yukarıya kaldırılması ile beraber acromion ve tuberculum majus arasında kas sıkışması olur. Günlük hayatta sık rastlanabilecek bir durum olan omuz kas sıkışması ilerleyen durumda kas yırtıklarına yol açabilir.