Sırt Ağrıları

Sırt, vücudun dik durmasını ve hareket etmesini sağlayan tamamen destekleyici yapıya sahip birtakım kas, tendon, bağ, kemik ve disklerden oluşan geniş bir yapıdır.On iki adet omur kemiği , omurlar arasında olan faset eklemler, diskler ve spinal sinirlerden oluşmaktadır. Sırt diğer bölgelere göre daha az hareket kabiliyetine sahiptir.

Dik duruşumuzun temel görevlilerinden biri olan sırt, her yaş grubunun problem yaşayabileceği yerlerden biridir. Omurga düzeyinde herhangibi bir segmentte oluşabilecek patoloji  sırt ağrısı yaşamamıza neden olabilir. Hareket halinde veya hareketsiz zamanlarda hissettiğimiz sırt ağrıları, kasların incinmesi, fibromiyoloji, skolyoz, kifoz ve myofasiyal ağrı sendromu gibi rahatsızlıklardan etkilenir.

Myofasiyal Ağrı Sendromu

Myofasiyal ağrı sendromu(MAS); bölgesel bir veya birkaç kas grubunun hassas noktaları(tetik) üzerindeki baskı sonucu yansıyan ağrılarıdır. MAS, kas-iskelet sistemi ağrılarının yaygın sebeplerinden biri olup, sırt bölgesinde hissedilen derin yerleşimli ve kasılma tarzı ağrılardır. Myofasiyal ağrı sendromu nedenleri; kas yaralanmaları, tekrarlayan hareketler, kötü çalışma koşulları ve depresyondur. Orta yaşlı kadın bireylerde görülme sıklığı olan myofasiyal ağrı sendromu, aynı zamanda vitamin-mineral eksiklikleri, postür bozuklukları ve soğuk havaya maruz kalma gibi nedenlerden de meydana gelmektedir. MAS kaynaklı ağrılar genellikle kişilerde, gün içerisinde değişiklik gösteren spazm,tutulma gibi şikayetleri ortaya çıkarabilir.

Skolyoz

Omurga Eğriliği adı verilen Skolyoz, tek bir nedene bağlı kalmadan omurların sağa ve sola eğrilmesi veya kendi etrafında dönmesi durumudur. Ergenlik dönemlerinde varlığını gösteren skolyoz, erken tanı ve tedavisi yapılmazsa ciddi probleme dönüşecek bir rahatsızlıktır. Her yaş grubu bireylerde ortaya çıkabilen skolyozun varlığı, omurgalarda oluşan C ve S şeklinde oluşan bir eğrilmeden rahatlıkla fark edilebilir. Skolyoz eğrilerinin dereceleri hastalığın şiddeti hakkında net bir bilgi verir. Büyük bir oranda tam nedeni belli olmayan skolyoz, erken dönemde tedavi edilmezse olumsuz sonuçlara neden olacak bir rahatsızlıktır.

Kifoz

Halk arasında Kamburluk olarak bilinen Kifoz, normal omurga çıkıntılığının normalden daha fazla olmasıdır. Omurganın öne eğilmesiyle birlikte meydana gelen kamburluk, doğuştan veya sonradan oluşabilir.Postür bozuklukları, hareketsizlik, sırtta taşınan ağır çantalar ve uzun süre bilgisayar başında durmak gibi nedenler sonradan kifoz hastalığının oluşumuna neden olur.Kifotik postür omurga bütünlüğüne etki edeceği üzere boyun ve bel şikayetlerinin artmasına sebeb olur.